:

Hur gick det för Växjö Lakers ikväll?

Innehållsförteckning:

 1. Hur gick det för Växjö Lakers ikväll?
 2. Hur många SM-guld har Växjö Lakers?
 3. Vad menas med Växjö Lakers?
 4. Vad kostar en biljett till SHL?
 5. Vad står det i matchen SHL?
 6. Vilka möter Växjö i semifinal?
 7. Vilka vann SM-Guld 2021 SHL?
 8. Vem vann SM-guld i hockey 2021?
 9. Vilka spelar i Växjö Lakers?
 10. Hur länge har Sam Hallam kontrakt?
 11. Vad kostar en Hockeybiljett på Hovet?
 12. Vad kostar det att gå på en SHL match?
 13. Hur gick det i SHL ikväll?
 14. Vad står det i matchen hockey?
 15. Vilka är i final SHL?

Hur gick det för Växjö Lakers ikväll?

Det dröjde ända till den femte SHL-omgången innan Växjö Lakers kunde inkassera sin första seger. Leksand åkte på en rejäl käftsmäll i hemmamötet med Linköping medan Brynäs åkte på en strafförlust på hemmais mot AIK trots klar övervikt i skottstatistiken.

Hur många SM-guld har Växjö Lakers?

2021: Växjö Lakers vinner grundserien för tredje gången och tar klubbens tredje SM-guld.

Vad menas med Växjö Lakers?

Växjö Lakers Hockey Club, förkortat Växjö Lakers HC, är en ishockeyklubb från Växjö i Sverige, bildad år 1997 sedan Växjö HC gått i konkurs. A-laget debuterade i seriespel den 23 oktober 1997 i Division 4 (dåtidens femtedivision), och sju säsonger senare hade Växjö Lakers avancerat till Hockeyallsvenskan.

Vad kostar en biljett till SHL?

Ja, de dyraste biljetterna kostar 400 kronor – 450 kronor på klassikermatcherna (Brynäs, Djurgården, Färjestad och HV71). Men: det finns alltid biljetter för 100 kronor (i klacken), 120 kronor (barn/pensionär/student och med begränsad sikt) och barnfamiljer, två vuxna och två barn (fem till 15 år), för 499 kronor.

Vad står det i matchen SHL?

Under matchen följer du händelserna i kronologisk ordning i liveflödet. Där listas olika händelser från matchen som exempelvis skott på mål, täckta skott, utvisningar, mål inklusive målskyttar och assistläggare etc.

Vilka möter Växjö i semifinal?

Slutresultatet blev sedan 2-5 och Frölunda är därmed det första laget i SM-slutspelet som går vidare till semifinal medan Växjö Lakers är utslagna. Växjö: Richard Gynge, Olle Lycksell, Frölunda: Stefan Elliott, Jan Mursak, Elmer Söderblom, Filip Johansson, Andreas Borgman.

Vilka vann SM-Guld 2021 SHL?

Växjö Lakers - Svenska Mästare 2021.

Vem vann SM-guld i hockey 2021?

Växjö Lakers är svenska mästare. Sam Hallams gäng slog Rögle med 4–1 i matcher och tar därmed sitt tredje guld på sex år. – Så jävla skönt, säger Pontus Holmberg till Sportbladet. Rögle gjorde en storartad säsong och gick till SM-final för första gången i klubbens historia, men väl där var Växjö ett par nummer större.

Vilka spelar i Växjö Lakers?

 • Välkommen Brian Cooper. Nyhet. 2022-04-20 13:58.
 • Rieder förlänger med Växjö Lakers. Nyhet. 2022-04-17 20:30.
 • Hardy Häman Aktell förlänger. Nyhet. 2022-02-14 15:30.
 • Välkommen tillbaka Jörgen Jönsson. Nyhet. 2022-01-21 16:45.

Hur länge har Sam Hallam kontrakt?

Kontraktet med Sam Hallam är skrivet på 5 år och gäller till och med säsongen .

Vad kostar en Hockeybiljett på Hovet?

Samling sker på pubarna i Globenområdet innan matchen, räkna med att det fylls upp snabbt så va där i god tid. DIF har tagit fram billigare biljetter under avslutningen av säsongen för att fira att DIF Hockey fyller 100 år i år. Klackbiljetterna kostar endast 100 kronor!

Vad kostar det att gå på en SHL match?

Till varje match (utom derbyn) finns det familjebiljetter. De kostar 150 kr per vuxen och 100 kr per barn (som barn räknas man upp till man fyllt 16 år).

Hur gick det i SHL ikväll?

Resultaten talar sitt tydliga språk: 8-2, 5-1, 4-1 och 4-1. Det bjöds på solklara segrar på lördagskvällen, men den kanske mest anmärkningsvärda var den i Karlskrona.

Vad står det i matchen hockey?

 • Tis 18 apr. Slut. LHF 4 - 2 FHC. LHF. Slut. ...
 • Ons 19 apr. Slut. RBK 3 - 2 FBK. RBK. Slut. ...
 • Tor 20 apr. Slut. FHC 0 - 2 LHF. FHC. Slut. ...
 • Fre 21 apr. Slut. FBK 6 - 2 RBK. FBK. Slut.
 • Lör 22 apr. Slut. LHF 4 - 1 FHC. LHF. Slut. ...
 • Sön 23 apr. Slut. RBK 5 - 1 FBK. RBK. Slut. ...
 • Tis 25 apr. Slut e. OT. FBK 5 - 4 RBK. FBK. ...
 • Lör 29 apr. Slut. LHF 4 - 1 FBK. LHF. Slut.

Vilka är i final SHL?

 • Tis 18 apr. Slut. LHF 4 - 2 FHC. LHF. Slut. ...
 • Ons 19 apr. Slut. RBK 3 - 2 FBK. RBK. Slut. ...
 • Tor 20 apr. Slut. FHC 0 - 2 LHF. FHC. Slut. ...
 • Fre 21 apr. Slut. FBK 6 - 2 RBK. FBK. Slut.
 • Lör 22 apr. Slut. LHF 4 - 1 FHC. LHF. Slut. ...
 • Sön 23 apr. Slut. RBK 5 - 1 FBK. RBK. Slut. ...
 • Tis 25 apr. Slut e. OT. FBK 5 - 4 RBK. FBK. ...
 • Lör 29 apr. Slut. LHF 4 - 1 FBK. LHF. Slut.